تاریخچه کمپانی هواوی از دوران تاسیس تا اکنون

تاریخچه کمپانی هواوی از دوران تاسیس تا اکنون

تاریخچه شرکت هواوی از دوران تاسیس تا در حال حاضر
وقتی مایکروسافت هم نتوانست
فرآیند پرورش و محافظت کاربران سیستم‌عامل‌های تلفن همراه و طبیعتا گوشی‌هایی که این سیستم‌عامل‌ها را دارا‌هستند از چیزی به نام فیدبک مثبت تبعیت می‌نماید .

 

به‌این معنا که هر چه فروش گوشی‌های دارنده یک سیستم‌عامل مختص عمده باشد , توسعه‌دهنده‌های بیشتری برای آن سیستم‌عامل اپلیکیشن تولید خواهند کرد . در سود تعداد اپلیکیشن‌های آن افزایش خواهد یافت .

 

هرچه نیز تعداد اپلیکیشن‌ها ارتقا یابد , طبیعتا تعداد کسانی که به‌سوی این سیستم‌عامل کشیده می گردند عمده می شود .

 

این یک سیستم با فیدبک مثبت می باشد . ارتقا یک کدام از این دو متغیر یعنی «تعداد اپلیکیشن‌ها» و «فروش گوشی» روی همدیگر تاثیر مثبت می‌گذارد .

 

تولید یک سیستم‌عامل تازه برای یک شرکت تبارک کار سختی نمی باشد البته تبدیل آن به رقیبی برای سیستم‌عامل‌های جانور دوچندان طاقت فرسا و نیازمند و پول و همت فراوانی است .

 

هواوی
مثلا هنگامی‌که مایکروسافت سعی کرد سیستم‌عامل ویندوز فون خویش را پرورش دهد , به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن پول پرداخت می کرد که اپلیکیشن خود را برای ویندوز فون هم بنویسند .

 

ولی در نهایت به دلیل عدم‌استقبال یوزرها و مشکلات ویندوز فون , مایکروسافت این پروژه را متوقف کرد . در دنیایی که در آن غولی نظیر مایکروسافت نتواند از عهده این کار بر‌آید , بعید است که هواوی بتواند .

 


هواوی هم در حالتی که بخواهد سیستم‌عامل خود را توسعه و گسترش دهد ناچار است چنین کاری بکند . تاکنون هواوی هیچ دلیلی برای چنین کاری نداشته است ; چون اندروید یک سیستم‌عامل کدباز است که هواوی آن را در گوشی‌های خویش با پاره ای تغییرات استفاده میکرد .

 

از آن‌سو هم گوگل خدمات و به‌روزرسانی‌های امنیتی و نرم‌افزاری اندروید را تامین می کرد و مهم‌تر از آن یک فروشگاه نرم افزار یعنی دکان پلی را داشت که به تمام گوشی‌های اندرویدی سرویس ها ارائه می‌داد .

 

اندروید اکوسیستمی بود که هواوی و بقیه شرکت‌های تولیدکننده گوشی‌های اندرویدی در آن می‌توانستند حرفی برای گفتن داشته باشند . البته امر دونالد ترامپ به تحریم هواوی باعث می شود که در سود گوگل دیگر خدماتی به گوشی‌های اندرویدی تولید هواوی نخواهد داد .

 

تحریم هواوی , تحریم‌های قابل انعطاف و مشقت بار
تحریم هواوی تاثیری دو جنبه‌ای داراست . جنبه اول شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای گوشی را مستقیما تحت تاثیر قرار خواهد که اما در غایت دود آن به دیده مشتریان هم میرود .

 

جنبه دوم تحریم هواوی همین قضیه عدم دسترسی هواوی به سرویس ها گوگل است که مستقیما روی بازار تلفن‌های ملازم و مشتریان تاثیر می‌گذارد . ما پیرو می خواهیم این دو جنبه مسئله را گشوده کنیم ; البته پیش از آن بگذارید کمی از تاریخچه‌ هواوی بگوییم .

 

تاریخچه هواوی
شرکت هواوی به وسیله رن ژنگفی ( Ren Zhengfei ) در سال ۱۹۸۷ تاسیس شد . رن ژنگفی فارغ‌التحصیل کالج چونگ‌کنیک ( Chongqing موبایل ) چین است . او بعد از فارغ‌التحصیلی به موسسه تحقیقاتی ارتش جمهوری خوی چین پیوست و به‌عنوان یک محقق فناوری در این این مجموعه شاغل شد .

 


رن ژنگفی کمپانی هواوی را در سال ۱۹۸۷ با ۲ هزار دلار سرمایه نخستین تاسیس کرد . کمپانی هواوی در ابتدای کار خویش امکانات سوئیچینگ را برای سیستم‌های مخابراتی می‌ساخت . این شرکت مشاوره‌های تخصصی در حوزه ارتباطات برای شرکت‌های گوناگون در داخل و بیرون از نیز ارائه می‌داد .